2014 HONDA CRF 250 L

CRF 250 L

Macera Sizi Çağırıyor

CRF250L tam bir çift-amaçlı motosiklettir. Boyutları, ergonomik özellikleri, düşük ağırlığı, 34 mm uzun hareket mesafeli Showa USD çatallar ve Pro-link arka süspansiyon ile şehir sokaklarında veya arazide evinizdeymiş hissi yaratıyor. Tek-silindirli motoru, büyük devir aralıklarında üstün bir güç ve torkla birlikte mükemmel yakıt tasarrufu sağlıyor. Canlı tasarım çizgilerini ise efsanevi CRF yarış sınıfından alan bu motosiklet, Honda'ya yaraşır yüksek bir üretim kalitesine sahip; dahası sahip olmaktan kesinlikle gurur duyacağınız bir motosiklet.

CRF250L tasarım aşamasında kullanılan ana slogan şuydu: “…Günlük hayatı daha pratik ve hafta sonlarını daha eğlenceli kılmak!”

Tasarım

CRF250L'in dijital gösterge panelinde, yakıt göstergesiyle birlikte entegre saat ve çift günlük kilometre sayacı bulunuyor. H4 60W/55 ampulü muhafaza eden göstergeleri aynı zamanda koruma işlevi görürken, far vizörü CRF'den esinlenilmiş görsel bir tasarıma sahip.

CRF250L, genel tasarımını büyük ölçüde yarış sınıfı CRF-R'ın ağırlığının ortaya kaydırılması ve üçgen oran gibi tasarım unsurlarına borçlu. Motosikletin birçok koşulda iyi bir performans ve yol tutuşu sergilemesi ve aynı zamanda konfor sağlaması için ergonomik unsurlara büyük önem verilmiş. Takviyeli gidon, dik ve rahat bir sürüş pozisyonu sağlarken; geniş hareket mesafesi ve her iki tarafa 45°lik dönüş açısı; dar bir dönüş çapı ile şehir içi trafik veya zorlu yol koşullarıyla başa çıkmaya yardımcı oluyor.

İnce tasarımlı yakıt deposunun hacmi 7.7 litre. Dahası konforlu düz seleyle birlikte maksimum kontrol ve sürüş konumu seçeneği sunuyor. Sele yüksekliği 875 mm. Arka çamurluğun altında yekpare, kilitlenebilir bir takım çantası yer alıyor.

Performans

CRF250L'in hafif ve kompakt su-soğutmalı tek silindirli 250cc DOHC motoru, düşük devirlerde düzgün ve dengeli bir tork üreterek arka tekerlek çekişine yardımcı olurken keyifli ve yumuşak bir sürüş sağlıyor. Aynı şekilde, kısa stroklu (76x55mm) motorun mükemmel yüksek devir performansı tüm devir aralıklarında dengeli ve son derece verimli bir motor gücü sunuyor.

Böylesi geniş bir devir aralığına kolayca uyum gösteren bir motor yaratmak için, emme ve egzoz sisteminde çok fazla araştırma ve geliştirme çalışması yapıldı. Hem çap hem de uzunluk açısından gaz kelebeği gövdesi ve egzoz borusu için ideal iç boyutlar bulundu. Hava akışını en üst düzeye çıkarmak için yeniden tasarlanan viskoz hava filtresi ve 5.7l büyük hava kutusu kullanıldı.

CRF250L motor ekibi, düşük-sürtünmeli subap grubu için bir yandan motor çıkışını artırmak, öte yandan çevre korumayla ilgili yüksek hedeflere ulaşmak amacıyla yeni ve son derece kompakt olan külbütör kolu tasarımı fikrini ortaya attı. Bu fikir, daha küçük bir silindir kapağının kullanılmasına olanak tanıdı. PGM-FI enjeksiyon sistemindeki hassas yakıt göstergesiyle birlikte iridyum bujilerin kullanılması yanma verimini daha da artırdı.